18.9.12

T, 2025. päev: kuuldused päikesefiltri enneaegsest lahkumisest on liialdatud

Hommikune Päike. Baader Sonnenschutzfolie (D=5), f = 2 × 400 mm × 1,6 + kaadrilõige.

Ilma otstarbekohase päikesefiltrita – mis mõiste alla ei kuulu ei CD-plaat, tahmaklaas ega keevitusprill – olnuks tulemus suits ja przes fotokas. Paljasilmi vaatamisel pimedaksjäämine, nii et koolinoored, kes te seda siin loete, olge hoiatatud! 

Nagu kuu aega tagasi kirjutatud, kriimustasin filtrit kogemata ja katsin kriimud musta kangasteibiga (13 × 3 mm). Ühtlasi tuleb mõte, et äkki saab filtrit siiski ka kasutada niépcelike säriaegade jaoks, kui nikerdada filtrile varjuk ning filtri ja fotoka vaheline pilu paremini sulgeda, näiteks samuti musta teibiga, või osta odav UV-filter ja kinnitada Baaderi kile sellele.

Päike on pildistatud 400 mm asendis oleva 120–400 mm suumiga, mille taga veel 2× konverter (kokku 1280 mm efl); kollakas värv tuleb valgetasakaalust 6500 K (seade „varjus”; Päike on muidu 6000 K, pildi sellest suurem värvustemperatuur annab kollaka ja väiksem sinaka jume; pange hästi kõrva taha: varjuasendiga saab loojangupiltidele vunki juurde). Tudisemine eriti probleem ei ole (sest säriaeg on üsna lühike), aga mitu minutit läheb aega, kuni Päikese kaadrisse saan – Päikese poole keeramisel peab olema päikesefilter ees, aga pildiotsikust vaadata ei julge (juhuks, kui filter eest kukub) ja läbi filtri muu kui Päike lihtsalt ei paista. Samuti liigub Päike taevas nii kiiresti, et läheb kaadri keskelt ja säri täppmõõtmise punktist ära. Statiivipea ümber põiktelje pööramise kangi surkimise asemel (selle kinnikeeramise asend ei ole päris see, kuhu see paigale vajub) saab kiiremini pisut lühendada tagumist statiivijalga. Suurdünaamilise (HDR või liitsäri) pildi tegemise mõte tuleb muidugi alles siis, kui kõik jublakad tagasi oma kohtades ja Päikese ette on tulnud pilvevine. Mul on muidu fotoka kolmest seadistusprogrammist kaks pandud tegema suurdünaamilise pildi üksikvõtteid: keera ainult programminupp kas heledama või pimedama võtte asendisse ja vajuta päästikule ning tuleb kolm võtet järjest: 0 EV, –2 EV, +2 EV (muidu kestab sättimine mitu minutit), aga Päikese pildistamiseks peaksin tegema teise seadistuse (–1 EV, –2 EV, 0 EV – mu fotokal on särikorrektsiooni vahemik ainult –2...+2 EV; vähe moodsamatel on juba –5...+5 EV, sellega tee mis iganes).

Kui tööbussipeatuses väljun, lehvitab kontserdisaali rulatõkkel helehalle tiibu anomaalse värvusega vares, kes seal koos teistega istub.

* * *

Tööl saan teada, et ungari keeles on sõna „näited” „példák”. See on dokumendis pealkiri, mille muutmiseks on vaja kaevuda sügavale tekstitoimeti salasoppidesse (kirjeldus on neli rida pikk) ja et mul endal on dokument juba valmis ja ära saadetud, aga abistamiseks vaja vaadata, mida täpselt tegin, avan failivaramust originaali ja, ossa peldak, see on asendunud ungari tõlkega. Väga asjakohane.

No comments: