Minnes leheputkast prantsuskeelne ajalooajakiri, teemaks Saksa allveelaevad, piinlike kirjavigadega nagu „ku-Turso”. (Ükspäev tuvastastin prantsuskeelse sildi kirjavea South Parki osast Quintuplets 2000: selle Cirque de Cheville'i nänniputka peal seisab „Le souveniers”, ai-ai.)
Kuigi fotod võtavad silmad särama, olen ma neist enamikku varem näinud, rääkimata sisust. Ainus, mida ma varem ei teadnud, oli, et muistsel ajal (kui allveelaevu ehitati algusest – kui allveelaev oli veel hunnik plekki ja rõngaid – vettelaskmiseni samal ellingul) kontrolliti rõhukindla sisekere hermeetilisust nõnda, et lasti see ehitamisel vett täis ja pumbati sisse rõhk 3 atmosfääri. Lekkekohtadesse tekkisid kohe lõbusad purskkaevud!
Seda sai teha muidugi ainult siis, kui allveelaev oli teatud hetkel olemas suure tühja toru kujul. 1944. aastal mindi Saksamaal üle sektsioonikaupa ehitamisele (uued nn elektriallveelaevad Typ XXI ja XXIII), kus sektsioonid ehitati valmis, seadmestati ja sisustati mujal, ujutati mööda jõgesid ja kanaleid praamidel kohale ning ühendati ellingul allveelaevaks kokku. Tulemus: ehitatav allveelaev ei istunud mereäärse laevatehase ellingul vaenlase pommilennukeid ootamas mitte pool aastat, vaid ainult poolteist kuud. Typ XXI kokkukeevitamine olnud keevitajate seas kole vihatud ülesanne, sest iga kahe sektsiooni vahel olnud keevisõmblus pidi käima viis katkematut korda pideva niidina ümber kogu laeva ja keevitamine pidi jätkuma ka pommirünnaku ajal. Kirjanduse väitel toimis Saksamaa siseveeteede võrk suuremate tõrgeteta ka veel 1945. a kevade kaoses (sest põhirõhk pandi linnade ja raudteede segipommitamisele, kuigi ega raudteevõrk ka täiesti üles ütelnud). Veetranspordi eelis raudtee ja maantee ees on teatavasti piiramatu kandevõime (ehita ainult vajaliku suurusega parv, kanal kannab kõike, mitte nagu maan- või raudtee), raudteel (mis tollal kandis rohkem kui maantee) on gabariitvärava probleem, st teatud ristlõikest suuremaid asju sellega vedada ei saa.
* * *
T-s sajab ja on vanalinna päev. Saju tõttu on inimesi tunglemas vähem kui tavalisel laupäeval. Musta värava juures on lava, kus keegi laulab ja mängib, täpsemal vaatlusel fonogramm. E väidab pärast, et ta nägi, kuidas laval õiendas linnapea ja avas vanalinna päeva.
T raekoja skulptuuri originaal |
Ideaalne kehakuju XVIII saj |
Pärast muuseumi turgutame end peatänaval oleva müügileti ääres, kus nn Läti veinikeldri asula mingi muu veinikelder pakub toodangut. Mm... Spätlese...
Lillepoe ees on peenrakaunistuskraami seas mingi elusuuruses ülesriputatav must plastist vareslane, kelle liigi üle me natuke arutame (nokk on kahtlaselt peenike) ja otsustan, et see on äkki värvi-ise-mänsak.
Nädal tagasi külas käinud sõber kirjutab, et külaskäigu meeldejäävaim hetk oli see, kuidas läksime ümbruskonda jalutama ja kuidas koer jalutas pool teed kotis (algul ka näitamine, kuidas koer kotti hüppab).
No comments:
Post a Comment